img

Bramy – jakie mamy możliwości?

Bramy

Wybierając bramę wjazdową do naszej posesji należy kierować się wieloma względami. Najczęściej jest to styl, sposób otwierania, zastosowane materiał, jak również cena. Jak jednak dobrać bramę, z której będziemy zadowoleni i która będzie przez długi czas spełniać swoje zadanie?

Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jaki typ konstrukcji będzie najlepiej pasował do naszej posesji. Najczęściej spotykanymi na rynku wariantami są bramy przesuwne oraz rozwierane. Te z kolei dzielą się na inne rodzaje.

Bramy przesuwne

Brama z napędem

Brama przesuwna

Ten typ instalacji oparty jest zazwyczaj na jednym skrzydle, które przesuwa się równolegle do ogrodzenia. Są one bardzo funkcjonalne, bowiem nie zajmują miejsca na działce. Należy jednak pamiętać, aby długość ogrodzenia po stronie otwieranej bramy była nieco dłuższa od jego skrzydła, aby można było bez problemu otworzyć bramę.

W zależności od sposobu montażu istnieją bramy przesuwne samonośne oraz szynowe. Pierwsze z nich popierają się na specjalnych wysięgnikach, a ich dolna krawędź zawieszona jest nieco ponad gruntem. Drugie natomiast na dole mają zamontowane rolki, poruszające się po metalowej szynie.

 

Bramy rozwierane

Brama w stylu angielskim

Brama w stylu angielskim

Są to niezwykle popularne konstrukcje, ostatnio jednak nieco wypierane przez modele przesuwne. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że otwarcie bramy rozwieranej zabiera nieco miejsca. Biorąc pod uwagę aktualne przepisy, mówiące o tym, że skrzydła bram mogą otwierać się wyłącznie do środka działki, należy sprawdzić, czy otwarta brama nie będzie przeszkadzała np. w parkowaniu.

W przypadku bram rozwieranych dostępne są dwa modele – jedno- oraz dwuskrzydłowe. Częściej jednak wykorzystywane są te drugie, bowiem jedno skrzydło jest zbyt duże, co uniemożliwia swobodne otwieranie bramy.

 

Pisząc o rodzajach bram wjazdowych warto wspomnieć także o dodatkowych możliwościach, które zwiększą komfort korzystania z tego rodzaju konstrukcji. Są to bowiem elementy automatyki do bram, co pozwala na automatyczne ich otwieranie np. za pomocą specjalnego pilota.

Takie bogactwo rodzajów omawianych instalacji sprawia, że można dostosować je do własnych preferencji. Warto także dopasować je pod kątem stylistycznym do ogrodzenia lub posesji.

Wyświetleń:
1151
Kategorie:
Bez kategorii · Porady

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *