img

Projekty domów – jak wybrać i na co zwracać uwagę?

W chwili obecnej na rynku jest dostępnych kilkanaście tysięcy gotowych projektów domów. Jak z pośród takiej ilości wybrać ten jeden – jedyny? W końcu każdy, kto ma w planach inwestycję w dom chce, by był on domem idealnym, spełniającym każde potrzeby i wymagania.

    Pierwszym, podstawowym błędem popełnianym przy wyborze właściwego projektu jest kierowanie się tym, co nam się podoba. Jednak to, że dom jest ładny, nie znaczy wcale, że będzie funkcjonalny. Musimy przede wszystkim przemyśleć różne warianty jakie mogą nas w życiu spotkać (powiększenie rodziny, zamieszkanie na starość rodziców itd.).

    Na pierwszym etapie wyboru, absolutną koniecznością jest analiza warunków zabudowy ustalona przez gminę dla naszej działki. Należy również przemyśleć wymiary działki i możliwości usytuowania domu na niej zgodnie z prawem budowlanym. Zalecenia planu miejscowego dla konkretnej działki są determinantą do tego, by uzyskać pozwolenie na budowę. Będą one niestety wpływać na nasz dalszy wybór odnośnie bryły domu i jego funkcjonalności.

    Później trzeba podjąć decyzję co do powierzchni użytkowej przyszłego domu. Powinna być ona optymalna i dostosowana do wszystkich potrzeb. Warto przemyśleć kwestię garderoby, kotłowni, spiżarni, pomieszczenia gospodarczego, czy dom ma być parterowy czy mieć kilka kondygnacji. Każdy zna także swój styl życia. Czy członkowie rodziny lubią spędzać czas wspólnie (duży salon, jadalnia), czy raczej każdy żyje swoim życiem (osobne pokoje dla każdego). Te wszystkie dodatkowe kwestie powinien uwzględniać projekt.    

    Ważną kwestią w budowie domu jest dach. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że im bardziej „wymyślny” dach, tym droższy. Warto też w tym miejscu pomyśleć o jakości i trwałości materiałów, z których dach będzie wykonany, ponieważ jest to ta część domu, która jest najbardziej wystawiona na działania warunków atmosferycznych. Aby ograniczyć koszty dachu, warto zdecydować się na dach dwuspadowy. Nie musi on wcale wyglądać nudno.   

    Jeżeli rozważasz podpiwniczenie domu, weź pod uwagę kilka kwestii. Kiedyś, przed laty, był to obowiązkowy element budowy domu. Teraz wielu ludzi rezygnuje z tego rozwiązania i decyduje się na takie pomieszczenie na parterze domu, w oddzielnym budynku gospodarczym lub garażu. Dzieję się tak dlatego, że piwnica wymaga wykonania izolacji przeciwwodnej – a to spory koszt. Czasem jednak budowa podpiwniczenia jest konieczna, ponieważ wymusza to ukształtowanie terenu lub wielkość działki (jest mała lub wąska).

    Istotną kwestią jest również zagospodarowanie przestrzeni na garaż. Dobrze jest, gdy w garażu będzie można bezpośrednio przejść do domu. Powinien być on możliwie blisko części mieszkalnej, jednak nie powinien być częścią bryły domu (ze względu na ograniczenie strat ciepła).  

.    Czy można coś zmienić w ukończonym projekcie domu? Tak. Zmiany są możliwe. Należy jednak pamiętać, że każdy projekt jest chroniony prawami autorskimi. W dokumentacji projektu są określone zmiany, jakich można dokonać bez pisemnej zgody autora. Zakres zmian bywa różny, czasem szeroki, czasem bardzo ograniczony. Na wszystkie odstępstwa od projektu niezawarte w dokumentacji powinieneś uzyskać zgodę autora projektu.

Budowa domu jest ogromną inwestycją pochłaniająca pieniądze i czas. Warto zatem poświęcić trochę czasu na dokładne planowanie i przemyślenie wszystkich za i przeciw. Koniec końców, decydujemy się na własny dom po to, aby był tym naszym docelowym miejscem na ziemi.

Wyświetleń:
530
Kategorie:
Bez kategorii

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *