img

Płytki rektyfikowane – w czym rzecz?

Płytki rektyfikowane zaleca się dla uzyskania jednolitej, dużej płaszczyzny, szczególnie dla powierzchni błyszczących. 

Płytki rektyfikowane, to nic innego jak kafelki poddane specjalnej obróbce podczas procesu ich produkcji. Brzegi takich płytek są poddawane mechanicznemu frezowaniu przez producenta. Pozwala to na uzyskanie jednakowych pod względem wielkości kafelek, różnice pomiędzy poszczególnymi sztukami wynoszą zaledwie do 0,2mm. 

Frezowanie polega na ścinaniu brzegów pod kątem 90°.

Kafelki barwione w masie (szkliwione) poddawane są delikatnemu fazowaniu do głębokości 0,5 do 1mm pod kątem 45°.

Powierzchnie powstałe z płytek rektyfikowanych pozwalają na uzyskanie jednolitej płaszczyzny, tzw. „bezfugowe” układanie. W praktyce odległość pomiędzy płytkami powinna wynosić około 1 do 2 mm, aby elastyczna spoina pomiędzy nimi (fuga) pozwoliła na pracę płytki oraz kompensację naprężeń podłoża. Pamiętajmy, że kafelki „pracują”, zmieniają swoją objętość w zależności chociażby od temperatury, następują w nich odkształcenia, mogą nastąpić pęknięcia. 

Szerokość spoiny pomiędzy kafelkami zależy od wielkości płytki.

Decydując się na zakup płytek rektyfikowanych powinniśmy wybrać te pierwszego gatunku, będziemy mieć wtedy pewność, że uzyskana powierzchnia faktycznie będzie jednolita i „bezfugowa”.

Piszę „bezfugowa”, chociaż wiadomo, że spoina musi być, jednak jest ona minimalna w stosunku do tradycyjnych płytek kalibrowanych (z fazą).

Pamiętajmy też o zakupieniu płytek z jednej partii, aby mieć pewność co do ich jednorodności również pod względem kolorystycznym. Poszczególne partie mogą się różnić ilością pigmentu, wybarwieniem, odcieniem.

Nie ma oczywiście przeszkód, aby zakupić płytki rektyfikowane drugiego gatunku. Musimy jednak mieć na uwadze, że spoina pomiędzy kafelkami musi być większa. Oznaczenie jako drugi gatunek sugeruje, że brzegi mogą nie być tak idealne jak w przypadku pierwszego gatunku. Kafelki mogą być krzywe na powierzchni, mogą mieć wady szkliwa lub koloru.

Istnieje jeszcze jedno niebezpieczeństwo płytek rektyfikowanych II-go gatunku – gniew kafelkarza. Jest to zjawisko bardzo powszechne, kiedy płytki bardzo odbiegają od normy i wykonawca ma z tego tytułu znacznie więcej pracy do wykonania.

Wyświetleń:
833
Kategorie:
Ciekawostki · Porady

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *