img

Działka budowlana bez tajemnic, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zanim ruszymy z budową naszego przyszłego domu, warto poświęcić trochę czasu na rekonesans wśród dostępnych ofert działek budowlanych. O wyborze odpowiedniej działki decyduje wiele istotnych czynników. Kupno działki pod budowę naszego przyszłego domu jest decyzją kluczową. Działka musi spełniać nasze oczekiwania i potrzeby. Błędne podjęcie decyzji w tej kwestii może skutkować dodatkowymi kosztami i problemami podczas dalszych etapów budowy. Oto kilka wytycznych, na które należy zwrócić uwagę. 

  • Stan prawny działki 

Aby nie wpędzić się w kłopoty, musimy najpierw koniecznie sprawdzić stan prawny działki, którą chcemy kupić. W Sądzie Rejonowym, w Wydziale Ksiąg Wieczystych, każdy ma prawo do złożenia wniosku o wypis z Księgi Wieczystej. Zwrócić uwagę powinniśmy w szczególności na dział IV wypisu, gdzie zawarte są informacje o tym, czy działka jest wolna i nie obciążona np. kredytem. Z wypisu możemy również otrzymać informację o właścicielu, powierzchni działki, ewentualnych zabudowaniach na niej.

 

  • Rodzaj gruntu

Często właściciele sprzedający działkę dysponują badaniami geotechnicznymi gruntu. Jeżeli nie, powinniśmy się zgłosić z wnioskiem o wypis z Rejestru Gruntów do Wydziału Geodezji. Znajdziemy tam informację o rodzaju gruntu, czyli czy działka jest działką budowlaną, leśną, rolną. Istotnym jest też to, na jakich terenach znajduje się działka. Należy sprawdzić, czy nie są to tereny zalewowe, zasypowe, osuwiska.

 

  • Lokalizacja

Przed kupnem działki warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Takie dane możemy uzyskać w Wydziale Architektury w Urzędzie Miasta. Dzięki temu uzyskamy informację m.in. o tym, jakie są dalsze plany co do zagospodarowania przestrzeni wokół naszej działki (bloki, obwodnica itp.). Warto rozejrzeć się po okolicy, porozmawiać z innymi mieszkańcami. Rozeznać się, gdzie jest najbliższy sklep, stacja benzynowa, szkoła, jak wygląda rozkład komunikacji miejskiej. Niemniej ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest dojazd do naszej przyszłej działki. Znaczenie ma to, czy droga jest asfaltowa czy polna, szczególnie w czasie intensywnych opadów deszczu lub śniegu.

 

  • Kształt działki

Działka o nieregularnym kształcie lub wąska może okazać się trudna do zagospodarowania. Mało jest także dostępnych projektów domów pod niestandardowe działki, co naraża właścicieli na zwiększone koszty (indywidualny projekt, modyfikacje).

Działki budowlane i grunty na Śląsku:

https://domodom.pl/wyszukaj-nieruchomosc

 

 

 

Wyświetleń:
697
Kategorie:
Porady · Wszystkie posty

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *