img

Gdzie szukać oszczędności przy budowie domu?

Dom to nasza pracownia, oaza spokoju i miejsce, gdzie niezależnie od tego, jak ciężki dzień za nami, my czujemy się po prostu… jak u siebie. Tworząc tak wyjątkową przestrzeń, rzadko kiedy myślimy więc o szukaniu oszczędności – w końcu na własny komfort nie wypada żałować żadnych środków. Tylko czy aby na pewno? Sprawdź, na czym warto przyoszczędzić przy budowie domu, a gdzie pod żadnym pozorem nie minimalizować kosztów!

 

Na czym możemy zaoszczędzić przy budowie domu?

 

 • Projekt. Choć trzydziestometrowy salon brzmi bajecznie, to w rzeczywistości warto zastanowić się, czy taki metraż jest nam faktycznie potrzebny. Często bowiem zdarza się, że skuszeni możliwościami, jakie stwarza kreowanie projektu od podstaw, decydujemy się na efektowne, ale niekoniecznie dostosowane do naszych potrzeb rozwiązania. Rezultat? Niewymiarowe powierzchnie, które wymagają zatrudnienia specjalistów, jak np. projektant wnętrz – co zawsze generuje dodatkowe koszty.

 

 • Wykończenie. Znasz się na budowie, a może masz w rodzinie specjalistę od elektryki? To doskonale! Jeśli jesteś pewien swoich umiejętności, wiele rzeczy możesz wykonać samodzielnie, co zdecydowanie ograniczy wydatki przeznaczone na ekipę remontową. Jedyny minus to czas – kilkuosobowy zespół w mig rozprawi się z każdym wzywaniem, podczas gdy w pojedynkę jesteśmy zdani tylko na siebie.

 

 • Detale budowy. Diabeł tkwi w szczegółach. Dobrze rozplanowane oświetlenie pozwoli nam i zaoszczędzić pieniądze, i wydobyć z wnętrza to, co w nim najlepsze. Podobnie w przypadku instalacji – może nowoczesne sterowanie wszystkimi sprzetami jednocześnie jest wygodne, ale czy na pewno wykorzystamy w pełni jego potencjał?

 

Na czym nie warto oszczędzać przy budowie domu?

 

Istnieją kwestie, na które lepiej przeznaczyć większe środki, niezależnie od planów. Oto lista rzeczy, na jakich nie polecamy oszczędzać!

 

 • Materiały budowlane. W tym przypadku wysoka jakość produktów to nie tyle kwestia naszego komfortu, co bezpieczeństwa i gwarancji, że konstrukcja będzie gotowa na wiele lat intensywnego użytkowania.  Jeśli nie jesteś przekonany, zwróć uwagę na pewien schemat – panele czy płytki możesz wymienić, podczas gdy fundamentów i ścian… już nie.

 

 • Okna. Wybór odpowiednich okien potraktujmy jak inwestycję, a na pewno nie pożałujemy żadnej wydanej złotówki. Warto o tym pamiętać z kilku powodów. Przede wszystkim, okna to element wpływający i na zewnętrzny, i wewnętrzny wygląd domu, co więcej, to w dużej mierze od nich zależy doświetlenie przestrzeni.

 

 • Ocieplenie i elewacja budynku. Niektórzy zostawiają ten etap na bliżej nieokreśloną przyszłość. Tymczasem rodzaj ocieplenia to jedna z kluczowych kwestii związanych z budową domu. Z kolei wykończenie  elewacji nie tylko gwarantuje elegancki wygląd budynku, ale i zabezpiecza wykorzystane materiały przed niszczeniem.

 

 

Wyświetleń:
994
Tagi:
·
Kategorie:
Porady · Wszystkie posty

Komentarze

 • Uważam podobnie, że nie warto oszczędzać na oknach podczas budowy domu. U siebie mam założone okna marki Sapor, na (…) można znaleźć bliższe informacje na temat oferty tej fabryki okien.

  Tadek 25 marca 2019 11:59 Odpowiedz
 • Przede wszystkim na ekipie budowlanej. Ja szukałam długo zanim wybiorę najlepszą. Okazało się, że wcale nie musi być droga a i tak fajnie i szybko zrobili wiele rzeczy. Do montażu wentylacji zatrudniłam fachowców z (…) dzięki czemu szybko cieszyłam się swoim domem.

  Urszula23 7 kwietnia 2019 09:02 Odpowiedz
 • Zgadzam się, są rzeczy, na których nie warto oszczędzać. Ja patrze teraz na oszczędności długoterminowe w naszym domu i planuję zamontować panele fotowoltaiczne od (…), myślę, że za kilka lat nie pożałuję inwestycji. Pozdrawiam:)

  Anna 26 maja 2020 14:13 Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *