img

Etapy budowy domu

Jak każde przedsięwzięcie budowa domu dzieli się na etapy. Na samym początku warto przeanalizować wszystkie kolejne kroki i sporządzić dokładny harmonogram prac wraz z szacunkowym ich kosztorysem. Warto o tym pamiętać, ponieważ bez dokładnego planu budowy można narazić się na niepotrzebne, dodatkowe koszty.

1 Etap budowy domu

rzut parteru

Projekt domu

Na tym etapie należy zamówić projekt indywidualny domu lub wybrać wśród gotowych projektów. W tym czasie trzeba również zbierać dokumentację i wystąpić o pozwolenia na budowę. Czas jest również na wykonanie przyłączy (woda, prąd, gaz, telekomunikacja). Musisz zamówić projekt, podpisać umowy o przyłączenie i dostawę. Zgłoś również rozpoczęcie robót budowlanych. Zatrudnij kierownika budowy i zacznij poszukiwać firmy wykonawczej do stanu surowego lub do całości.

 

 

 

2 Etap budowy domu

przygotowanie placu budowy

Prace ziemne

Etap ten zaczynamy od przygotowania placu budowy, ogrodzenia. Później geodeta, w porozumieniu z kierownikiem budowy, wytycza budynek w terenie zgodnie z planem. Od tej pory mogą się zacząć pierwsze prace budowlane tj. wykopy pod fundamenty, rozmieszczanie izolacji przewwilgociowej, pionowe elementy kanalizacyjne.

 

 

 

3 Etap budowy domu

w trakcie budowy

Stan surowy

Jest to etap budowy, w którym powstaje tzw. stan surowy otwarty. Powstają ściany nośne i ściany działowe., kominy, stropy, schody, dach. Prace rozpoczynają ekipy murarsko – cieślarskie oraz dekarskie. Ten etap prac warto rozpocząć wczesną wiosną, gdy ustaną przygruntowe przymrozki. Dzięki temu zaprawy cementowe będą się dobrze wiązać, a pracownicy wyrobią się z pracą przed sezonem zimowym. W tym momencie jest ostatni dzwonek na dokonywanie zmian w projekcie, oczywiście za zgodą konstruktora. Prace przy stanie surowym otwartym kończą się na przygotowaniu więźby i pokryciu dachowym.

 

 

4 Etap budowy domu

wodna, c.o.

Instalacje

Na tym etapie wykonujemy instalacje wewnętrzne. Przy układaniu instalacji wodno – kanalizacyjnej, gazowej i elektrycznej musimy mieć na uwadze kodeks budowlany i zasady związane z bezpieczeństwem i funkcjonalnością. Po wykonaniu powyższych prac konieczny jest odbiór instalacji. Kolejnym krokiem jest wylewanie podłóg i tynkowanie.

 

 

5 Etap budowy domu

ocieplenie budynku

Elewacja

Pracujemy nad wykończeniem domu, aby uzyskał stan surowy zamknięty. Do zamontowania pozostają okna i drzwi. Prace te warto ukończyć przed nastaniem zimy. Wówczas dom można zacząć ogrzewać i kończyć prace wewnątrz budynku. Pozostaje również wykończenie elewacji domu, która zapewni odpowiednią izolację wewnątrz budynku.

 

 

 

 

6 Etap budowy domu

kafelkowanie

Wykańczanie

W dalszej kolejności montujemy urządzenia grzewcze (grzejniki, ogrzewanie podłogowe itp.) i rozpoczynamy prace wykończeniowe. Kładziemy posadzki, urządzamy kuchnię, układamy glazurę i terakotę, wykańczamy schody wewnętrzne, malujemy ściany. Wszystkie prace wewnątrz domu i czas ich trwania uzależnione są od naszych upodobań i planów dotyczących aranżacji przestrzeni.

 

 

7 Etap budowy domu

Dokumentacja poprojektowa

Dokumentacja

Na końcowym etapie czeka nas trochę formalności. Gdy budowa się zakończy – należy zgłosić zakończenie budowy do powiatowego inspektoratu nadzoru. Do dokumentacji musimy dołączyć dziennik budowy, powykonawczą inwentaryzację geodezyjną, dokumentację odbioru przyłączy oraz świadectwo odbioru energetycznego. Jeżeli nie otrzymamy sprzeciwu w ciągu 21 dni, możemy zacząć się wprowadzać do nowego domu.

 

 

 

Planowanie i realizacja budowy własnego domu daje wielką satysfakcję. Choć jest to proces długotrwały, kosztowny, okupiony wielkim stresem i pochłaniający sporą część czasu – wart jest zachodu. Radość z zamieszkania w wymarzonym domu jest nie do opisania i z pewnością rekompensuje wszelkie niedogodności.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.