img

Jak kupić dom?

Wiele osób zastanawia się jak kupić dom?

Kupując dom zacznij od zdefiniowania swoich potrzeb, weź też pod uwagę potrzeby Twojej rodziny.

1. Zrób listę, w której w punktach wypiszesz najważniejsze. (Checklista do pobrania)
2. Określ budżet.
3. Pomyśl, czy decydujesz się na remont używanego, wykończenie nowego, a może wolisz coś „pod klucz”.

Oględziny

1. Wyłącz emocje

(… dobrze się mówi)

2. Włącz węch

Wchodząc do budynku po raz pierwszy włącz zmysł węchu – zapach wiele Ci powie.
Domy, w których mieszkają starzy ludzie mają specyficzny zapach – to nie jego powinieneś unikać. Duszący zapach stęchlizny oraz wykwity na ścianach, to przeważnie grzyb, którego nie tylko ze względów zdrowotnych, należy się wystrzegać.

3. Najważniejsza jest piwnica

Kiedy chcesz kupić zdrowy dom – zwiedź piwnicę.
Oglądanie domu najlepiej zacząć od piwnicy, żeby nie zwiodły nas pięknie wykończone wnętrza.
W piwnicy oczywiście możemy spotkać się z bałaganem właścicieli – nie zwracajmy na to uwagi. Należy patrzeć na ściany oraz podłogę piwnicy.
Podłoga w piwnicy powinna być sucha, bez zawilgoceń. Na podłodze betonowej można stwierdzić wilgoć po pojawiających się ciemnych plamach. Przykładając dłoń do podłogi jesteśmy w stanie wyczuć, czy jest sucha, czy wilgotna.
Uważam, że również kupując mieszkanie w bloku, czy apartamentowcu należy sprawdzić piwnice. Każdy budynek zaczyna się od fundamentów – swoich korzeni.

Jak kupować dom?

Jak kupować dom?

4. Ściany i sufity

W pomieszczeniach ponad piwnicą, bądź jeśli budynek nie posiada piwnic, zwróć uwagę na
ściany i sufity. Ciemny nalot w rogach pod sufitem jest do zlikwidowania, to kwestia zbyt skąpego wietrzenia, lecz jeśli ciemny nalot jest na ścianach, to już trzeba się zastanowić, ponieważ wymaga on całkowitego usunięcia, czasami oprócz tynku, również części muru.
Zdrowy dom, to zdrowe ściany: bez widocznej pleśni, wykwitów, czy, co gorsza grzybów. Jeśli ściany są malowane nie powinno być na nich złuszczeń, bądź odparzonej farby, pod którą są bąbelki powietrza.
Zwróć uwagę na to, czy okna są uchylone za każdym razem, kiedy oglądasz nieruchomość.

Przymierzałam się kilka lat temu do kupna mieszkania, ale ściana w pokoju dziecięcym miały wielkie plamy na kartongipsach. Właściciel tłumaczył, że to od śniegu zalegającego na przylegającym dachu. Dach budynku obok był za nisko, żeby nawet nawiany na 5 metrów śnieg mógł wyrządzić jakąś szkodę. Obejrzałam poddasze i okazało się, że problem tkwił w opierzeniu dachu, ponieważ belki stropu też były przesycone wodą, która lała się po ścianie zewnętrznej budynku. Jeszcze kilka razy podjechałam o różnych porach pod tą kamienicę – okno w dziecięcym pokoju było zawsze uchylone, nawet przy zimnej, niekorzystnej pogodzie. Czyli non stop wietrzenie – możliwe, że już było czuć grzybem.

Oczywiście jeśli wiesz, że jesteś w stanie poradzić sobie z grzybem i innymi przeciwnościami – możesz kupić każdy dom, który spełnia Twoje wymagania, jeśli jednak nie masz w tej kwestii doświadczenia proponuję przyprowadzić na miejsce fachowca, albo całkiem sobie darować i poszukać innego budynku. Czasami nawet wieloletnia walka z grzybem nie przynosi efektów.

5. Poddasze, dach i kominy

Jeśli jest taka możliwość – sprawdź poddasze i belki stropowe, poszycie dachu i kominy.
Nie każdy biały nalot na belkach stropowych powinien od razu wzbudzać nasze podejrzenia, ale popękana, bądź mocno pofałdowana papa na dachu już tak. Kruszące się dachówki, walące się kominy, to kolejne punkty na remontowej liście i duże wydatki.

6. Ty

Reszta domu musi tylko spełniać Twoje oczekiwania i pasować do Twojego gustu.

Jak kupować dom?


To Twój dom, Twoje miejsce na ziemi, Twoje pieniądze.

7. Bezstronnik

Niezwykle rzadko jest to praktykowane, ale szczerze mówiąc warto na oględziny zabrać ze sobą osobę bezstronną, która fachowo spojrzy na cały budynek i jego kondycję. Oceni potencjał, zakres koniecznych remontów i napraw oraz określi ich koszt.
Bardzo często kupując samochód zabieramy ze sobą znajomego mechanika, który oceni, czy warto dany pojazd zakupić. Dlaczego nie wprowadzić takiego zwyczaju przy kupnie nieruchomości? Szczególnie, że w grę wchodzą znacznie większe pieniądze.
Bierz pod uwagę tylko suche fakty jakie poda Ci ta bezstronna osoba. Jej gust nie ma tutaj żadnego znaczenia.

To Twój dom, Twoje miejsce na ziemi, Twoje pieniądze.

Sprawdź oferty domów w województwie śląskim:

https://domodom.pl/platforma-nieruchomosci-slaskich

Wyświetleń:
1175
Kategorie:
Porady · Wszystkie posty

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *