Kategorie

img

Justyna i jej keramzytowy dom w rodzinnym miasteczku

Justyna i jej keramzytowy dom

Przeprowadzali się już 6 razy.

Keramzytowy dom powstał po konkretnych wyliczeniach w stosunku do kosztów najmu.

Po wynajmach w różnych większych miastach, gdzie dusili się mieszkając zbyt blisko sąsiadów bez skrawka swojej zieleni. Przeprowadzili się do rodzinnego domu Justyny.  Warunki lokalowe spowodowały, że zdecydowali się na budowę własnego domu.
Działkę otrzymali od rodziców lecz w celu zapewnienia wyjazdu z posesji część ziemi musieli dokupić od miasta.

Justyna i jej keramzytowy dom

Justyna i jej keramzytowy dom

 

 

 

Początkowo dom miał być parterowy z silikatu, jednak chęć wybudowania domu ze „zdrowego” materiału, ułatwiającego szybką budowę skierowała ich uwagę w kierunku technologii Praefa – ściany keramzytowe na zamówienie. Stąd keramzytowy dom. Mimo, że technologia początkowo wydawała się droższa, na koniec stwierdzili, że niekoniecznie. Nie chciało się im jednak kalkulować ile zaoszczędzili na tym, że np. odpadły roboty typu tynki wewnątrz i część robót elektrycznych (przygotowane w ścianach rowki pod przewody).

Przyjęli, że bryła budynku ma być prosta, oparta na obrysie prostokąta z dachem dwuspadowym, za to w bardzo dobrej technologii.
Zamysłem całej budowy była samowystarczalność „w razie czego” oraz „blisko natury”, aby zapewnić sobie niezależność w przypadku ogólnokrajowych zagrożeń energetycznych itp.
Skorzystali z projektu gotowego z małymi modyfikacjami. Przy wyborze projektu największe znaczenie miało rozmieszczenie pomieszczeń:
– kuchnia od strony ogrodu
– sypialnia nie od ulicy
– z salonu wyjście do ogrodu
– maksimum pomieszczeń na parterze, żeby tam toczyło się życie.

Ostatecznie w budynku mają:
1. parter:
– przedsionek
– hol przechodzący w salon połączony z jadalnią i kuchnią
– sypialnia
– gabinet
– łazienka z wanną
2. poddasze:
– 2 pokoje dla dzieci
– mała łazienka z prysznicem
– miejsce na bojler oraz podłączenia typu solary, fotowoltaika.

Nie korzystali z porad architekta, ani projektanta wnętrz. Jak mówi Justyna: „rozkład pomieszczeń sam narzucał gdzie jaki mebel miał stanąć”.

Konstrukcja i zamysł techniczny

Technologie jakie wybrali były starannie przemyślane, nie były tanie, ale innowacyjne, pozwoliły maksymalnie skrócić czas budowy, są zdrowe do życia/mieszkania, zaoszczędziły czas przy robotach wykończeniowych i paradoksalnie pozwoliły zaoszczędzić również finansowo.

Fundament

Płyta fundamentowa z podłogowym systemem grzewczym działającym na zasadzie rozprowadzenia ciepłego powietrza poprzez system kanałów. Kanały tworzą zamknięte obiegi, a nagrzana płyta działa jak akumulator, jednocześnie zabezpieczając budynek przed wilgocią. Zapewnia stabilną temperaturę, komfort cieplny oraz niższe koszty eksploatacji. Jest systemem niezawodnym i bezpiecznym. Certyfikowana firma zewnętrzna montuje i zalewa fundament w około 1 tydzień.
W domu Justyny ciepłe powietrze płynące w kanałach pochodzi z ogrzewania  kominkiem bądź z nagrzewnicy wbudowanej w fundament (oczywiście jest do niej dostęp). Oba źródła ciepła są ze sobą połączone i działają alternatywnie, wspomagane są wentylatorami rozprowadzającymi ciepło w fundamencie. Fundament nagrzewa się powoli, ale długo utrzymuje ciepło. Każde pomieszczenie posiada własny termostat przez co temperatura regulowana jest oddzielnie.
Przy tego typu ogrzewaniu otrzymujemy przy podłodze 22-24 st. Celsiusza. Jest to bardzo zdrowy rozkład temperatury dla człowieka: ciepło przy stopach i im wyżej tym chłodniej.
Fundament z rozprowadzeniem ciepła pozwolił na rezygnację z całej niewygodnej instalacji c.o., typu rury, kaloryfery, termostaty, zawory odpowietrzające, naczynie wyrównawcze itp.

Fundament Legalett

Ściany

Zakotwiczone ściany

Z keramzytobetonu z przygotowanymi rowkami pod instalacje elektryczne i inne, otworami okiennymi oraz na drzwi.
Te z kolei też są bardzo zdrowe, ponieważ materiał, z jakiego są wypalane, to glina taka, jak na cegłę.
Zastosowanie koncepcji ścian keramzytowych pozwoliło na oszczędnościach przy robotach wykończeniowych oraz instalacyjnych. Ze względu na gładką powierzchnię gotowych ścian keramzytowych zastosowano wykończenie gładzią gipsową. Jest to też ogromna oszczędność czasu – nie ma konieczności schnięcia samych ścian, a potem tynków.
Dodatkowo zyskujemy na powierzchni, ponieważ ściany są znacznie cieńsze w stosunku do standardowych (przyjmując ten sam współczynnik przenikania ciepła).

 

Układanie ścian

Kotwiczenie ścian Praefa

Ocieplenie

styropian 15cm + tynk mineralny

 

 

 

 

 

Dach

Więzary dachowe – przywieziona w całości, drewno impregnowane zanurzeniowo, strugane z zaokrąglonymi kantami.
Pokrycie dachu – dachówka cementowa (równie trwała jak ceramiczna).
Ocieplenie od wewnątrz wełną mineralną, wykończenie drewnianą boazerią.
Przygotowany pod panele fotowoltaiczne.

Justyna i jej keramzytowy dom

 

Okna drewniane z nawiewnikami

Środek – wykończenie

Podłoga na parterze kafelki, w sypialni oraz gabinecie panele. Na poddaszu na podłodze panele korkowe.

Ciepła woda

Bojler umieszczony na poddaszu. Woda podgrzewana jest w kaflowym piecu kuchennym lub elektrycznie przez grzałkę bojlera.

Co ciekawe – Kominek zabudowany z pomieszczeniem gospodarczym

Salon przechodzący w jadalnię

W centralnym miejscu budynku znajduje się pomieszczenie gospodarcze w łącznej zabudowie z kominem;
od strony salonu wbudowano do tej zabudowy kominek z rozprowadzeniem ciepła do pomieszczeń na piętrze oraz dostarczający ciepłe powietrze do kanałów w fundamencie; po przeciwnej stronie – od kuchni znajduje się kaflowy piec kuchenny opalany drewnem, który również podgrzewa ciepłą wodę oraz nowoczesna płyta indukcyjna. Wejście do pomieszczenia gospodarczego znajduje się z boku tej monolitowej konstrukcji od strony holu.

 

Kuchnia – piec opalany drewnem i obok płyta indukcyjna

 

 

Obawy w czasie budowy:

– że nas przerośnie
– że mąż musiał sam wykonać wiele instalacji i prac wykończeniowych, pomimo, że pracował na etacie
– że nie starczy pieniędzy.

Obawy okazały się nieuzasadnione 🙂

– Mąż dał radę, rodzina pomogła własną pracą.
– Pieczę na budową miał głównie mąż, ale decyzje inwestycyjne i technologiczne podejmowaliśmy razem.

Problemy w czasie budowy:

Dostawca prądu odmówił nam podłączenia prądu w okresie 3 miesięcy, poinformował, że nastąpi to w okresie roku. Udało się jednak wcześniej.

Motywacja do kontynuowania budowy:

Trudne warunki mieszkaniowe oraz drugie dziecko w drodze. Bardzo chcieliśmy być U SIEBIE. Mieliśmy dużą motywację, żeby się szybko wprowadzić, więc front robót był dobrze zaplanowany.

Największą radość sprawiło Ci:

To, że zdecydowaliśmy o wyborze takich materiałów i rozwiązań technologicznych, użytkowych, jak kuchenny piec kaflowy opalany drewnem.
Na każdym etapie budowy człowiek był zadowolony, to bardzo cieszyło.
Jestem zadowolona z projektu, doboru kafelek i wyposażenia.

Dziś zmieniłabym …

Na dom parterowy, tak jak było w pierwotnym zamyśle, ponieważ tracę kontakt z dziećmi, kiedy spędzają czas w swoich pokojach na piętrze. Może jeszcze zmieniłabym układ w łazience, ze względu na zatopienie instalacji w płycie fundamentowej nie ma możliwości zmiany.

Jak się mieszka w takim domu?

Super! Keramzytowe ściany powodują, że nie ma wilgoci, a jednocześnie nie jest sucho. Od podłogi jest przyjemna cyrkulacja ciepła. Dzięki osobnym strefom grzewczym w podłodze i odcięciem od nawiewu z kominka sypialnia jest najprzyjemniejszym pomieszczeniem. W oknach od wewnątrz zdecydowaliśmy się na żaluzje szerokolamelkowe. Ze względu na cienkie ściany parapety wewnątrz są bardzo płytkie, przez co nie mogę mieć na nich kwiatów.

Czy ponownie podjęłabyś decyzję o budowie domu?

Tak. Jestem zadowolona.

Czy w takiej samej technologii?

Zdecydowanie.

Co dodałabyś do projektu?

„Brakuje chłodnego pomieszczenia typu spiżarka. Piwniczkę wykluczała zastosowana technologia ogrzewania fundamentowego. Wskazana jest klimatyzacja na poddaszu.”

Co było zbędne w projekcie?

Połączenie kominka z ogrzewaniem fundamentowym. Ogrzewanie elektryczne jest zupełnie wystarczające.

Czy zamieniłabyś dom na inne lokum, np. mieszkanie?

Nigdy. Never.

We własnym keramzytowym domu mieszkają już 10 lat.
Sama budowa trwała 2 miesiące.
Wykańczanie własnymi siłami 12 miesięcy.

Można? Można. Gratulacje! 🙂

Galeria zdjęć

[Not a valid template]

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *