Kategorie

img

Jaka umowa taki podatek

Jaka umowa taki podatek

Podatek z najmu nieruchomości uzależniony jest od zapisów umowy najmu

Jaka umowa taki podatek

Posiadasz jedno lub kilka mieszkań, może lokal użytkowy bądź halę? Rozpoczynasz swoją przygodę z najmem, a może jesteś znawcą tematu i od kilkunastu lat osiągasz przychody z najmu?

Z uwagi na dynamicznie zmieniające się zapisy ustaw podatkowych jak też mnogość wydawanych interpretacji tych przepisów prawa, aby móc spokojnie spać, dobrą praktyką jest co jakiś czas weryfikowanie umów jakimi się posługujemy.

Umowa najmu sporządzona przed kilkoma laty bez zmian do dzisiaj? Hm … to dosyć niebezpieczne.

Jaka umowa – taki podatek zapłacimy

Niezależnie czy jesteś „świeżakiem” czy „starym wygą”, mogą dotknąć Cię takie same sankcje. Warto zweryfikować zapisy umowy najmu pod kątem podatków oraz kwoty opodatkowanego przychodu. Może się niestety zdarzyć, że Twoje wyobrażenie o jej poprawności odbiega od dzisiejszych standardów przyjętych przez urzędy skarbowe.

Powszechnie wiadomo, że budżet Państwa potrzebuje środków. Wcześniej face to face przeprowadzane kontrole przedsiębiorców, dzisiaj opierają się na zapisach plików jpk, które automatycznie są sprawdzane i parowane przez system fiskusa. Mimo to istnieje nadal duży nacisk na domiar podatkowy dokonywany po kontroli podatnika, czyli prościej mówiąc: pokontrolna dopłata do urzędu skarbowego podatku wraz z odsetkami.

Dopłata podatku z odsetkami

Możliwe, że urzędy będą miały teraz czas na kontrolowanie firm oraz osób nie VATowców. Są to w dużej mierze m.in.osoby osiągające przychód z najmu.

Umowa od prawnika

Powiesz: „Ale moją umowę napisał prawnik, na pewno jest wszystko dobrze.”

Świetnie, chwali się, że poświęciłeś czas i pieniądze na zlecenie prawnikowi napisania umowy najmu nieruchomości. Dzięki takiemu posunięciu w przyszłości zaoszczędzisz czas na ewentualnych perturbacjach z najemcami, a przy okazji podatkowcowi pozwoli to zająć się wyłącznie kwestią opodatkowania najmu.

Czy rozliczasz się z otrzymywanego najmu na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, popularnie RYCZAŁT z najmu? Czy płacisz np.podatek od czynszu i mediów, które pobierasz od najemcy? Jak to wygląda w Twojej umowie? Jak jest sprecyzowane?

Jakie są zapisy umowy najmu?

Konfrontacja + weryfikacja

Warto skonfrontować swoją umowę najmu z obowiązującymi przepisami podatkowymi oraz interpretacjami prawa.

Zapraszamy na konsultacje do siedziby Domodom.pl znajdującej się w Tarnowskich Górach.

Naszym największym atutem w temacie jest 20-letnie doświadczenie w księgowości oraz obliczaniu podatków z najmów jak i dla małych firm. Pasjonują nas nieruchomości pod każdym względem, prowadzimy obrót własnymi nieruchomościami oraz na zlecenie. Ciągłe śledzenie zmian prawa podatkowego oraz wyciąganie niuansów pozwala nam na używanie słów „nie ma problemu”. Osoba odpowiedzialna posiada Certyfikat Księgowy nr 1529.

Świadczymy pomoc dla tych, którym zależy na poprawności rozliczeń dokonywanych z fiskusem.

Umów się proszę pod nr tel. 729995550

Zadzwoń

Komentarze nie są aktywne.