Projektantka wnętrz
Dorota Chmielnicka
reprezentuje tarnogórską firmę
Z okazji tarnogórskich „Gwarków” pani Dorota zgodziła się na wywiad.
Poniżej kilka realizacji pani Doroty.
Autorką zdjęć i wizualizacji jest Dorota Chmielnicka.
Przypominamy, że kopiowanie oraz publikacja bez zgody autora będzie naruszeniem jego praw autorskich.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”12″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
- Od jak dawna zajmuje się Pani projektowaniem wnętrz?
Moja pracownia powstała w 2007 roku, więc w tym roku mija 10 lat od jej założenia.
Z tej okazji firma przechodzi reorganizację: skrócenie nazwy, zmiana logo, nowa strona internetowa.
- Jakie były Pani początki projektowania wnętrz?
Moją przygodę z wnętrzami rozpoczęłam po studiach (ukończyłam wydział Architektury i Urbanistyki na Politechnice Śląskiej).
Odpowiedziałam w ten sposób na zapotrzebowanie znajomych, którzy prosili mnie o pomoc przy aranżacji swoich mieszkań, a także Klientów, którzy trafiali do mnie z polecenia tych znajomych. Mając wiedzę i podstawy techniczne – praktyki projektowej uczyłam się sama (kierunki związane z wnętrzami zaczęły powstawać po roku 2010).
10 lat temu Klienci, którzy mieli świadomość, że taka usługa istnieje – korzystali z pomocy projektantów z pracowni krakowskich i warszawskich. Powodem tego był brak rodzimych architektów specjalizujących się we wnętrzach. Tak w skrócie przedstawiają się moje początki w tej branży.
- Na co zwraca Pani uwagę podczas pracy?
Najważniejszy jest Klient. To w odpowiedzi na Jego potrzeby powstaje projekt (inne potrzeby będzie miała 4-5 osobowa rodzina, inne para, a jeszcze inne osoba mieszkająca w pojedynkę). Po ustaleniu potrzeb istotna jest funkcjonalność projektowanego wnętrza, jego stylistyka, a wszystkie te elementy muszą również spełniać możliwości finansowe Klienta. Trochę tych elementów jest 🙂
- Co może Pani zaoferować swoim klientom?
Oferta pracowni jest obszerna – obejmuje zarówno projekty częściowe, kompleksowe jak i nadzór nad ich realizacją. Jeżeli chcecie Państwo poznać bliższe szczegóły zapraszam do kontaktu.
Na projekt kompleksowy składają się:
1. Projekt aranżacyjny
– koncepcja – podział pomieszczeń z rozmieszczeniem mebli i elementów wyposażenia;
– widoki ścian z opisami zastosowanych materiałów, mebli, dodatków;
– wizualizacje – jako podsumowanie wszystkich ustaleń i rozwiązań proponowanych Klientowi.
2. Projekt techniczny
– projekt rozmieszczenia instalacji elektrycznej, wod-kan, rysunki dla instalatorów np. ogrzewania podłogowego;
– szczegółowe rysunki rozwiązań technicznych zastosowanych w projekcie.
3. Kosztorys – stanowi podsumowanie całego projektu. Jego zamknięcie w określonej kwocie. Na tym etapie projektu Inwestor otrzymuje szczegółowe informacje dotyczące ilości materiałów, nr katalogowych, producentów, zestawienie wycen.
- Jakie jest Pani motto?
„ZA DOBRYM PROJEKTEM STOI DOBRY KLIENT.”
Współpraca z Klientami znającymi swoje potrzeby, otwartymi na ciekawe nieszablonowe rozwiązania daje w efekcie realizacje, które cieszą nie tylko użytkownika, ale dają satysfakcję również architektowi.
- Czy jest zapotrzebowanie na ten rodzaj usług? Jak dziś wygląda rynek projektowania wnętrz?
Coraz więcej Klientów korzysta z usług projektowych. Jest duże zapotrzebowanie na architektów i projektantów wnętrz, którzy ułatwiają Inwestorom przejście przez trudny proces decyzyjno-projektowy – podczas budowy i urządzania domu, mieszkania, obiektów użytkowych. Zainteresowanie to wzrasta, ponieważ Klienci są świadomi możliwości skrócenia procesu budowy – dzięki gotowemu projektowi zawierającemu wytyczne i kosztorys pozwalający zakupić wybrane już elementy wyposażenia. Usługa nadzoru natomiast pozwala zminimalizować błędy jakie mogą pojawić się podczas realizacji projektu.
Obecnie Klient może wybierać z szerokiej oferty biur projektowych, które proponują różny zakres usług i zatrudniają architektów i projektantów o różnym doświadczeniu. Inwestor decyduje czy interesuje go wyłącznie cena, czy doświadczenie i ciekawe portfolio pracowni.
- Na jakie etapy dzieli się projekt i ile czasu zajmuje jego wykonanie? Jak długo przeciętnie trwa projektowanie i na jakie fazy się dzieli?
Projekt dzieli się na etapy:
1. Rozpoznanie potrzeb Klienta;
2. Inwentaryzacja;
3. Prace nad koncepcją;
4. Prace nad projektem aranżacyjno-technicznym;
5. Kosztorys.
Czas wykonania projektu zależy od jego wielkości. Prace nad koncepcją wymagają największego zaangażowania w projekt, dlatego ten etap zależny jest od samego Klienta i tego ile czasu potrzebuje aby podjąć decyzje co do wyboru proponowanej koncepcji, kolorystyki i rozwiązań technicznych. Etap prac nad projektem aranżacyjno-technicznym i kosztorysem zajmuje około 3-4 tygodnie. Po tym etapie kończymy projekt.
- Czy zawód projektanta wnętrz wiąże się z jakimś ryzykiem?
Praca w każdym zawodzie wiąże się z ryzykiem :). Nie ryzykuje ten kto nic nie robi. Odpowiadam za projekt i możliwość jego realizacji (rozwiązania jakie proponuję muszą być możliwe do wykonania). Podczas nadzoru informuje Klienta czy występują nieprawidłowości przy pracach wykonawczych i proponuję jak można je rozwiązać.
- Z czym boryka się projektant wnętrz?
Z brakiem czasu.
- Co sprawia Pani radość w pracy projektanta wnętrz?
Wprowadzanie nowych rozwiązań do projektów. Cieszy mnie zachwyt Klienta kiedy widzi efekt końcowy w już w zrealizowanym wnętrzu.
- Kim chciałam być jak byłam małą dziewczynką?
Nie pamiętam pierwszych pomysłów:). W późniejszych zabawach pojawia się wspomnienie zamków z piasku 🙂 i domków z tektury.
- Czego można Pani życzyć?
Realizacji planów zawodowych.
- Tego Pani życzę )
Serdecznie zapraszamy na:
https://www.facebook.com/WiDstudio.ProjektowanieWnetrz/