Kategorie

img

Jak remontować mieszkanie / dom?

Jak remontować?

Jak remontować dom? Jak zabrać się za remont mieszkania?

Odpowiedz sobie na pytanie: jaki zakres remontu? Odnawiam, odświeżam czy remont generalny?

Do dzieła:
Spójrz na pomieszczenie okiem fachowca. Oceń co na prawdę warto zostawić. Wyrzucamy z pomieszczeń kompletnie wszystko, czego nie powinno tutaj być, wszystko, co będzie wymieniane. Niech Ci się nie zrobi „szkoda” starych płyt gipsowych bądź 15-letnich paneli.

Remont

jak remontować

Remont domu

1. Oczyść pomieszczenia (budynek) do gołych ścian, sufitów i podłóg.

2. Jeśli zostawiasz jakiś stały element, np. kafelki na podłogach – zabezpiecz je dobrze, najlepiej grubszą folią, przyklej ją na całym obrzeżu taśmą papierową, bądź niebieską malarską. Na folię ułóż kartony (można poprosić w każdej hurtowni, składzie budowlanym lub super i hipermarkecie).

3. Sprawdź instalacje: wodno-kanalizacyjną, elektryczną, gazową, c.o.; jeżeli są w dobrym stanie – zostaw je. Jeżeli są stare – likwiduj. Niech Ci nie będzie żal.
Kiedy dojdzie do awarii już po remoncie i konieczności rozkuwania nowych ścian, żalem potem portfela nie zapełnisz.

4. Pooglądaj rozwiązania u znajomych, przykłady w internecie, zapytaj swojego fachowca (dobry potrafi wiele doradzić i nierzadko zaoszczędzić).

5. Zwizualizuj ostateczny wygląd pomieszczeń.

6. Umów się z fachowcami – określ zakres robót, poproś o wycenę i wykaz materiałów jakie masz kupić. Zapytaj jakie mają wolne terminy realizacji oraz jak długo będzie trwać Twój remont.

7. Odwiedź składy budowlane (można siedząc wygodnie w domowym fotelu), warto pooglądać różne materiały, dotknąć, zastanowić się.

8. Określ budżet.
Dodaj 30% – i to dopiero jest kwota, jaką musisz dysponować.
Chyba nie ma remontu, przy którym nie zdarzyłyby się jakiś niespodziewane wydatki. Z własnego doświadczenia wiem, że, jakieś instalacje ostatecznie trzeba wymienić, albo przerobić, bądź kupuję droższe materiały, niż wcześniej założyłam.

9. Oszczędności: jeżeli masz wybrane materiały – spisz producenta, nazwę produktu, wymiary, wagę bądź objętość oraz ceny tych, które Cię interesują. W sklepach internetowych możesz porównać ceny i wybrać najtańszą ofertę.

10. Zakup materiałów.
W większych marketach istnieje możliwość zwrotu każdego towaru, więc warto kupić z zapasem, szczególnie, jeśli podczas remontu nie będziesz dysponować środkiem lokomocji.

11. Zaplanuj termin remontu tak, żebyś mógł przy nim być, lub przynajmniej co jakiś czas doglądać.
Pamiętaj, że Twoja wizja może inaczej wyglądać w głowie fachowca, dlatego Twój fachowiec będzie mieć do Ciebie pytania w trakcie remontu. Rękę na pulsie należy trzymać szczególnie w fazie wykańczania: kafelki, haczyki itp. Jeśli fachowiec nie pyta i robi „po swojemu” – dawaj mu na bieżąco wskazówki. To TWÓJ remont, TWOJE pomieszczenia i TWOJE pieniądze.
Weź pod uwagę, to co mówi specjalista. Nie upieraj się przy swoich rozwiązaniach – czasami na prawdę mogą być nie tylko niewykonalne, ale zwyczajnie niepraktyczne.
Twoja obecność może okazać się przydatna jeśli wystąpi konieczność dokupienia materiałów, a usłyszysz to w chwili, kiedy fachowiec już naocznie widzi, że starczy mu na pół godziny roboty.

Z mojego podwórka:
Zleciłam kiedyś wykafelkowanie kuchni. Białe matowe kafelki 10×10 cm, w tym kilka dekorów. Nic skomplikowanego. Przychodzę pod wieczór – kafelki położone. Dekory w różne strony… a to były wiatraki… Nieprzypilnowane.

12. Po każdym większym etapie bądź po zakończonym remoncie zrób odbiór. Określ, czy masz jakieś zastrzeżenia do wykonanej usługi – warto wtedy spisać protokół odbioru robót remontowo-budowlanych, gdzie wpisujesz zakres usterek, które wykonawca zobowiązuje się usunąć w określonym czasie.

13. Posprzątaj lub skorzystaj z usług firmy sprzątającej.

14. GOTOWE!

Gratulacje 🙂

Wyświetleń:
1451
Kategorie:
Ciekawostki

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *