Podczas budowy lub generalnego remontu domu należy zwrócić szczególna uwagę na jego termoizolację. Odpowiednie dostosowanie ocieplenia pozwala na zapewnienie optymalnych warunków cieplnych budynku, jak również ograniczenie strat ciepła. W rezultacie możesz liczyć na ciepło w mroźne dni oraz przyjemny chłód w upały.
Jednym z najczęściej wybieranych materiałów na ocieplanie ścian jest styropian. Posiada on wiele atutów, w tym między innymi wysokie parametry termoizolacyjne, odporność na nasiąkanie, działanie szkodliwych substancji oraz powstawanie pleśni. Jednocześnie jest to tworzywo niepalne, ekologiczne oraz nietoksyczne.
Stojąc w sklepie budowlanym przed regałami ze styropianem, z pewnością większość z nas poczuła niepewność, który produkt najlepiej sprawdzi się w przypadku mojego budynku. Dlatego też warto zapoznać się z naszymi radami, które z pewnością przydadzą się każdemu, kto planuje docieplić swój dom.
Wybierając styropian, zwróć uwagę przede wszystkim na:
– współczynnik przewodzenia ciepła λ – jest to jeden z najważniejszych parametrów tego rodzaju materiału, istotniejszym nawet od jego grubości. Jest to cecha, która wskazuje na to, jaki poziom ocieplenia wykazuje sprzedawany produkt. Jeśli zależy Ci na najlepszej termoizolacji, wybierz artykuł o najniższym współczynniku przewodzenia ciepła;
– grubość – jest to jedna z podstawowych cech, którą możemy łatwo ocenić. Na rynku można znaleźć wiele różnych grubości, obejmujących zakres od 1 cm aż do 120 cm. Najbardziej popularne przy standardowych budynkach są wymiary od 7 do 16 cm;
– paroprzepuszczalność – jest to ważna cecha, pozwalająca na przenikanie pary wodnej, wytworzonej w pomieszczeniu, na zewnątrz budynku. Należy więc wybierać takie produkty, które cechują się odpowiednim współczynnikiem paroprzepuszczalności.
Jest wiele innych cech, które określają jakość danego styropianu, jednak trzy powyższe są jednymi z najważniejszych. Zanim kupisz dany produkt, określ swoje oczekiwania wobec danego materiału i sprawdź, czy wybrany przez Ciebie wariant zapewni najlepsze parametry termoizolacyjne, jak również długi okres niezawodnej eksploatacji.