Kategorie

img

Tniemy koszty. Gdzie szukać oszczędności przy budowie domu?

Dom to nasza pracownia, oaza spokoju i miejsce, gdzie niezależnie od tego, jak ciężki dzień za nami, my czujemy się po prostu… jak u siebie. Tworząc tak wyjątkową przestrzeń, rzadko kiedy myślimy więc o szukaniu oszczędności – w końcu na własny komfort nie wypada żałować żadnych środków. Czy aby na pewno? Sprawdź, na czym warto przyoszczędzić przy budowie domu, a gdzie pod żadnym pozorem nie minimalizować kosztów!

Na czym możemy zaoszczędzić przy budowie domu?

Projekt. Choć trzydziestometrowy salon brzmi bajecznie, to w rzeczywistości warto zastanowić się, czy taki metraż jest nam faktycznie potrzebny. Często bowiem zdarza się, że skuszeni możliwościami, jakie stwarza kreowanie projektu od podstaw, decydujemy się na efektowne, ale niekoniecznie dostosowane do naszych potrzeb rozwiązania. Rezultat? Niewymiarowe powierzchnie, które wymagają zatrudnienia specjalistów, jak np. projektant wnętrz – co zawsze generuje dodatkowe koszty.

Wykończenie. Znasz się na budowie, a może masz w rodzinie specjalistę od elektryki? To doskonale! Jeśli jesteś pewien swoich umiejętności, wiele rzeczy możesz wykonać samodzielnie, co zdecydowanie ograniczy wydatki przeznaczone na ekipę remontową. Jedyny minus to czas – kilkuosobowy zespół w mig rozprawi się z każdym wzywaniem, podczas gdy w pojedynkę jesteśmy zdani tylko na siebie.

Detale budowy. Diabeł tkwi w szczegółach. Dobrze rozplanowane oświetlenie pozwoli nam i zaoszczędzić pieniądze, i wydobyć z wnętrza to, co w nim najlepsze. Podobnie w przypadku instalacji – może nowoczesne sterowanie wszystkimi sprzętami z telefonu jest wygodne, ale czy na pewno wykorzystamy w pełni jego potencjał?

Na czym nie warto oszczędzać przy budowie domu?

Istnieją kwestie, na które lepiej przeznaczyć większe środki, niezależnie od planów. Oto lista rzeczy, na jakich nie polecamy oszczędzać!

Materiały budowlane. W tym przypadku wysoka jakość produktów to nie tyle kwestia naszego komfortu, co bezpieczeństwa i gwarancji, że konstrukcja będzie gotowa na wiele lat intensywnego użytkowania. Jeśli nie jesteś przekonany, zwróć uwagę na pewien schemat – panele czy płytki możesz wymienić, podczas gdy fundamentów i ścian… już nie.

Wybór odpowiednich okien potraktujmy jak inwestycję, a na pewno nie pożałujemy żadnej wydanej złotówki. Warto o tym pamiętać z kilku powodów. Przede wszystkim, okna to element wpływający i na zewnętrzny, i wewnętrzny wygląd domu, co więcej, to w dużej mierze od nich zależy doświetlenie przestrzeni. Dobrej jakości, trzyszybowe okna zwrócą się w kosztach ogrzewania domu.

Ocieplenie i elewacja budynku. Niektórzy zostawiają ten etap na bliżej nieokreśloną przyszłość. Tymczasem rodzaj ocieplenia to jedna z kluczowych kwestii związanych z budową domu. Z kolei wykończenie elewacji nie tylko gwarantuje elegancki wygląd budynku, ale i zabezpiecza wykorzystane materiały przed niszczeniem.

Co jeszcze Waszym zdaniem powinno się znaleźć na naszej liście?

Wyświetleń:
731
Kategorie:
Ciekawostki

Komentarze nie są aktywne.