img

Jak przygotować ogród na sezon

Ogród

Każdy z nas jest świadomy, że zima jest okresem, w którym zakres prac ogrodniczych jest znacznie ograniczony. Wiąże się to przede wszystkim z okresem zahamowania wzrostu większości roślin. Jednak należy pamiętać o tym, by odpowiednio wcześnie rozpocząć przygotowania do zbliżającej się wiosny.

Specjaliści najczęściej proponują, aby częściej zaglądać do ogrodu już w lutym. Dzięki temu mamy możliwość wykonania wszystkich niezbędnych prac bez większego pośpiechu. W rezultacie można przygotować ogród do intensywnego wzrostu, co z kolei przyczyni się do pięknych, zadbanych roślin.

Poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą Ci zadbać o poszczególne typy roślin jeszcze w trakcie zimy.

TRAWNIK

trawa

Trawnik

Jest to nieodłączny element niemal każdej działki, dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, aby trawnik wyglądał zdrowo i estetycznie. W przypadku występowania śniegu, co pewien czas rozbijaj zwartą skorupę śnieżną, by dopuścić powietrze do roślin, co z kolei zapobiega powstawaniu pleśni.

Pamiętaj też, aby nie chodzić po trawie, jeśli leży na nim warstwa mokrego śniegu. W takich sytuacjach bardzo łatwo o zniszczenie trawnika w miejscach stawianych kroków.

 

kwitnąca wiśnia

Drzewa

 

DRZEWA I KRZEWY

Luty to najlepszy czas na przycinanie i kształtowanie krzewów i koron drzew. Prace te wykonaj, zanim rośliny te zaczną kiełkować.
Usuń również obumarłe, chore lub połamane gałęzie.

W przypadku śniegu pamiętaj, by regularnie oczyszczać konary i pędy z białej pokrywy, by nie dopuścić do ich złamania pod ciężarem śniegu.

 

BYLINY I INNE ROŚLINY

szafirki

Byliny

Luty w kontekście bylin, roślin rocznych czy dwuletnich to przede wszystkim czas oczyszczania i odcinania chorych czy zeschniętych pędów. W przypadku zimujących cebulek również usuwamy te, które obumarły.

Jeśli planujemy zasadzić w naszym ogrodzie nowe kwiaty, warto zasiać poszczególne gatunki w specjalnych pojemnikach w mieszkaniu. Dzięki temu w optymalnych warunkach młode pędy będą mogły się rozwinąć i wzmocnić.

astry

Byliny

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli więc zależy Ci na tym, by Twój ogród był odpowiednio przygotowany i latem wyglądał oszałamiająco, zacznij niezbędne prace już dzisiaj.

nasiona

Wysiewanie

     

Ogród

Do ogrodu

    

Wyświetleń:
875
Kategorie:
Porady

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *